A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти та спорту Брусилівської селищної ради

Сторінки історії освіти Брусилівщини

В ХVІІІ-ХІХ столітті початкову освіту жителі району здобували в церковнопарафіяльних школах при церкві. Школи були однокласними з двома роками навчання. Учні вивчали: закон Божий, церковний спів, церковнослов’янську мову, арифметику, рукоділля для дівчат. Так, у селищі Брусилів школу підтримувала Воскресенська православна церква (збудована в 1738 р.) та Вознесенська (1845 р.).
Після побудови в 80-х роках ХІХ століття Католицького монастиря графом Чацьким, була відкрита польська школа, де викладали сивобородіченці-капуцини.
З появою в Брусилові євреїв (за переписом 1852 р. іудеї становили понад половину населення містечка), освітою дітей іудейського віросповідання опікувалась синагога, де цадики викладали по талмуду.

В 1803 році уряд поширив загальноімперську систему освіти для того, щоб виховати "вірнопідданих Російської імперії". Навчання велося російською мовою, вчителям платили велику зарплатню для заохочення російських вчителів до переселення в Україну.

Цікавий той факт, що на початку ХІХ століття куратором шкільної освіти в Київській губернії (куди входило наше містечко) був власник Брусилова Тадей Чацький.

В 60-х роках ХІХ століття в Брусилові хотіли відкрити вчительку семінарію, але поміщик (останній з роду Чацьких) не виділив землю під будівництво. Семінарію було відкрито в Коростишеві, згодом вона перетворилась у відоме педагогічне училище.

В той час багато мешканців Брусилівщини негативно ставилися до освіти. Це пояснювалося ментальними особливостями, а також важкими матеріальними обставинами.
В 1892 році в Брусилові відкрили нову школу з табличкою: "Брусиловское двухклассное приходское училище. Основано в 1827 г.".
Сільські хлопці, які виявили хист до навчання, здебільшого не залишалися надовго в селах Брусилівщини, а за першої ліпшої нагоди їхали до Києва. Ця тенденція добре знана істориками освіти і її можна прослідковувати на прикладі біографії І.Огієнка, нашого видатного земляка. Закінчивши школу, І.Огієнко з матусею пішки пішов до Києва складати іспит до фельдшерського училища.
На початку ХХ століття в світогляді простих людей відбувається зміна. Прагнення "зробити дитину людиною", допомогти їй "вибитись в люди" стало феноменом цього часу.
Відкривати школи допомагали сільські земства.

На початку ХХ століття відкривалися вищі початкові школи з шестирічним курсом навчання, в яких викладалась, навіть бухгалтерія. Проіснували школи недовго, в 1917 році вибухнула революція.

Активну просвітницьку роботу в Брусилові у цей час проводив викладач Київського університету І.Огієнко. Він читав лекції місцевим вчителям, збирав літературу та прилади для школи.
 Після революції 1917-1918 рр. відкрилися школи у більшості сіл району, де навчалися діти із навколишніх сіл. Під школи в цей час виділялися колишні панські будівлі.
2  жовтня 1920 року у Брусилові відкрито соціально-економічну школу. Брусилівська школа в 1934 році отримала статус середньої з присвоєнням імені С.М.Кірова. У 1939 році з’явилась нова, більш прогресивна, середня школа в районі Махнівки, яка проіснувала до 1983 року.
На Брусилівщині у 30-ті роки також діяли робітфаки, які навчали молодь і зрілих людей різним професіям.
В роки війни 1941-1945 рр. освітній процес припинився, вчителі пішли на фронт.
Навчання в школах розпочалося відразу після звільнення сіл Брусилівського району від німецьких військ (з 1944 року). У 1944 році за парти сіли всі учні, серед яких багато старших (переростків), велика кількість сиріт. Класи були дуже великі, як для сільської школи, - 40 учнів в класі. Навчання проводилося у дві зміни.
 В 50-80-ті роки в Брусилові діяло 2 школи: "восьмирічка" на Махнівці і "десятирічка" в Старомісті.

Значний стрибок у розвитку освіти Брусилівщини відбувся після відродження району в 1990 році, коли почалося масове переселення людей з постраждалих територій внаслідок аварії на ЧАЕС. За період з 1990 по 1999 роки по Чорнобильській програмі в районі відкрили двері 8 шкіл-новобудов: Лазарівська школа-сад І-ІІ ст. (1993р.), Приворотська школа І-ІІІ ст. (1994р.), Пилипонська школа-сад І ст. (1995р.), Биківська школа І-ІІІ ст. (1995р.), Брусилівська школа І-ІІІ ст. №2 (1995р.), Морозівська школа І-ІІІ ст. (1997р.), Осівецька школа-сад І-ІІ ст. (1998р.), Хомутецька школа І-ІІІ ст. (1999р.) та 3 дошкільні навчальні заклади: Приворотський, Биківській та Покришівський.
У 1998 році учні Долинівської школи почали навчатися в новому ошатному приміщенні.

Протягом 20-ти останніх років відбулися якісні зміни в мережі закладів. Реорганізовано Озерську 8-річну школу в Биківську середню; Лазарівську початкову – в Лазарівську школу-сад І-ІІ ст., а в згодом в Лазарівський НВК «ЗНЗ І-ІІІ ст. – ДНЗ»; Осівецьку 8-річну – в Осівецьку школу-сад І-ІІ ст, а нині – Осівецький НВК «ЗНЗ І-ІІІ ст. – ДНЗ»; Хомутецьку 8-річну – в Хомутецьку ЗОШ І-ІІІ ст.; Брусилівську ЗОШ І-ІІІ ст.№2 – в Брусилівську гімназію, Водотиївську ЗОШ І-ІІІ ступенів – у Водотиївський НВК «ЗОШ І-ІІ ступенів-ліцей».

Внаслідок зменшення кількості дітей було реорганізовано Йосипівську 8-річну школу в початкову, Містечківську 8-річну – в початкову, а згодом – закрито. Закрито Болячівську, Романівську,Соболівську, Карабачинську, Яструбеньківську, Скочищенську, Долинівську школи.

Керуючись п.п.5, 6 ч.1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою забезпечення здійснення Брусилівською селищною радою та її органами визначених законом повноважень було прийнято рішення селищної ради від 28.12.2016 року №12 про утворення відділу освіти та спорту Брусилівської селищної ради. На виконання Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо особливостей формування та виконання бюджетів об’єднаних територіальних громад», керуючись ст.ст. 29, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» було прийнято рішення селищної ради від 30.12.2016 року №15 про прийняття із спільної власності територіальних  громад сіл, селища Брусилівського району у власність Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області бюджетні установи (16 загальноосвітніх, 2 позашкільні та 15 дошкільних навчальних закладів) та їх нерухоме майно.
Нині на території Брусилівської громади функціонує:

12 закладів загальної середньої освіти (2 ліцеї (опорні заклади), 9 гімназій, 1 початкова школа);  2 позашкільні заклади (Брусилівська мистецька школа та ДЮСШ); 10  закладів дошкільної освіти з різним режимом перебування дітей і 2 є структурними підрозділами гімназій.

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень